< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1020 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1020. година пред новата ера, 20. од вториот милениум п.н.е., 20. од 11 век п.н.е. и прва од 1020-тите п.н.е.

1021 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1021 п.н.е.
MXX п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 57
Старогрчка ера245 пред 1. олимпијада
Асирски календар3730
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1613
Берберски календар−70
Будистички календар−476
Бурмански календар−1658
Византиски календар4488–4489
Кинески календар己未(зем. коза)
1676 или 1616
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
1677 или 1617
Коптски календар−1304 – −1303
Етиопски календар−1028 – −1027
Еврејски календар2740–2741
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−964 – −963
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2080–2081
Холоценски календар8980
Ирански календар1642 п.п. – 1641 п.п.
Исламски календар1692 п.х. – 1691 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1313
Мингуо-календар2932 пред Р. Кина
民前2932年
Нанакшахи−2488
Тајландски сончев календар−478 – −477
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−894 или −1275 или −2047
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−893 или −1274 или −2046

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4488 и 4489 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3730 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2740 и 2741 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 267 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1020 година се протега во 1616 и 1617, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1676 и 1677 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 477 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1691 и 1690 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...