< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1008 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1008. година пред новата ера, 8. од вториот милениум п.н.е., 8. од 11 век п.н.е. и деветта од 1000-тите п.н.е.

1009 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1009 п.н.е.
MVIII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 69
Старогрчка ера233 пред 1. олимпијада
Асирски календар3742
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1601
Берберски календар−58
Будистички календар−464
Бурмански календар−1646
Византиски календар4500–4501
Кинески календар辛未(мет. коза)
1688 или 1628
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
1689 или 1629
Коптски календар−1292 – −1291
Етиопски календар−1016 – −1015
Еврејски календар2752–2753
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−952 – −951
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2092–2093
Холоценски календар8992
Ирански календар1630 п.п. – 1629 п.п.
Исламски календар1680 п.х. – 1679 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1325
Мингуо-календар2920 пред Р. Кина
民前2920年
Нанакшахи−2476
Тајландски сончев календар−466 – −465
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
−882 или −1263 или −2035
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−881 или −1262 или −2034

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4500 и 4501 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3742 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2752 и 2753 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 255 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1008 година се протега во 1628 и 1629, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1688 и 1689 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 465 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1679 и 1678 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...