< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1033 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1033. година пред новата ера, 33. од вториот милениум п.н.е., 33. од 11 век п.н.е. и четвртта од 1030-тите п.н.е.

1034 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1034 п.н.е.
MXXXIII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 44
Старогрчка ера258 пред 1. олимпијада
Асирски календар3717
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1626
Берберски календар−83
Будистички календар−489
Бурмански календар−1671
Византиски календар4475–4476
Кинески календар丙午(огн. коњ)
1663 или 1603
    — до —
丁未年 (огн. коза)
1664 или 1604
Коптски календар−1317 – −1316
Етиопски календар−1041 – −1040
Еврејски календар2727–2728
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−977 – −976
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2067–2068
Холоценски календар8967
Ирански календар1655 п.п. – 1654 п.п.
Исламски календар1706 п.х. – 1705 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1300
Мингуо-календар2945 пред Р. Кина
民前2945年
Нанакшахи−2501
Тајландски сончев календар−491 – −490
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
−907 или −1288 или −2060
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
−906 или −1287 или −2059

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4475 и 4476 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3717 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2727 и 2728 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 280 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1033 година се протега во 1603 и 1604, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1663 и 1664 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 490 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1705 и 1704 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...