< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1024 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1024. година пред новата ера, 24. од вториот милениум п.н.е., 24. од 11 век п.н.е. и петта од 1020-тите п.н.е.

1025 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1025 п.н.е.
MXXIV п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 53
Старогрчка ера249 пред 1. олимпијада
Асирски календар3726
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1617
Берберски календар−74
Будистички календар−480
Бурмански календар−1662
Византиски календар4484–4485
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
1672 или 1612
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
1673 или 1613
Коптски календар−1308 – −1307
Етиопски календар−1032 – −1031
Еврејски календар2736–2737
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−968 – −967
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2076–2077
Холоценски календар8976
Ирански календар1646 п.п. – 1645 п.п.
Исламски календар1697 п.х. – 1696 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1309
Мингуо-календар2936 пред Р. Кина
民前2936年
Нанакшахи−2492
Тајландски сончев календар−482 – −481
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−898 или −1279 или −2051
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
−897 или −1278 или −2050

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4484 и 4485 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3726 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2736 и 2737 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 271 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1024 година се протега во 1612 и 1613, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1672 и 1673 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 481 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1696 и 1695 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...