< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1045 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1045. година пред новата ера, 45. од вториот милениум п.н.е., 45. од 11 век п.н.е. и шеста од 1040-тите п.н.е.

1046 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1046 п.н.е.
MXLV п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 32
Старогрчка ера270 пред 1. олимпијада
Асирски календар3705
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1638
Берберски календар−95
Будистички календар−501
Бурмански календар−1683
Византиски календар4463–4464
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
1651 или 1591
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
1652 или 1592
Коптски календар−1329 – −1328
Етиопски календар−1053 – −1052
Еврејски календар2715–2716
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−989 – −988
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2055–2056
Холоценски календар8955
Ирански календар1667 п.п. – 1666 п.п.
Исламски календар1718 п.х. – 1717 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1288
Мингуо-календар2957 пред Р. Кина
民前2957年
Нанакшахи−2513
Тајландски сончев календар−503 – −502
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−919 или −1300 или −2072
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−918 или −1299 или −2071

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4463 и 4464 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3705 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2715 и 2716 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 292 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1045 година се протега во 1591 и 1592, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1651 и 1652 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 502 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1717 и 1716 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...