< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1074 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1074. година пред новата ера, 74. од вториот милениум п.н.е., 74. од 11 век п.н.е. и петта од 1070-тите п.н.е.

1075 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1075 п.н.е.
MLXXIV п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 3
Старогрчка ера299 пред 1. олимпијада
Асирски календар3676
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1667
Берберски календар−124
Будистички календар−530
Бурмански календар−1712
Византиски календар4434–4435
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
1622 или 1562
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
1623 или 1563
Коптски календар−1358 – −1357
Етиопски календар−1082 – −1081
Еврејски календар2686–2687
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1018 – −1017
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2026–2027
Холоценски календар8926
Ирански календар1696 п.п. – 1695 п.п.
Исламски календар1748 п.х. – 1747 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1259
Мингуо-календар2986 пред Р. Кина
民前2986年
Нанакшахи−2542
Тајландски сончев календар−532 – −531
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
−948 или −1329 или −2101
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
−947 или −1328 или −2100

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4434 и 4435 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3676 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2686 и 2687 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 321 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1074 година се протега во 1562 и 1563, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1622 и 1623 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 531 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1747 и 1746 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...