< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1006 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1006. година пред новата ера, 6. од вториот милениум п.н.е., 6. од 11 век п.н.е. и седма од 1000-тите п.н.е.

1007 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1007 п.н.е.
MVI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 71
Старогрчка ера231 пред 1. олимпијада
Асирски календар3744
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1599
Берберски календар−56
Будистички календар−462
Бурмански календар−1644
Византиски календар4502–4503
Кинески календар癸酉(вод. петел)
1690 или 1630
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
1691 или 1631
Коптски календар−1290 – −1289
Етиопски календар−1014 – −1013
Еврејски календар2754–2755
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−950 – −949
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2094–2095
Холоценски календар8994
Ирански календар1628 п.п. – 1627 п.п.
Исламски календар1678 п.х. – 1677 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1327
Мингуо-календар2918 пред Р. Кина
民前2918年
Нанакшахи−2474
Тајландски сончев календар−464 – −463
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
−880 или −1261 или −2033
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
−879 или −1260 или −2032

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4502 и 4503 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3744 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2754 и 2755 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 253 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1006 година се протега во 1630 и 1631, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1690 и 1691 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 463 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1677 и 1676 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...