< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1030 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1030. година пред новата ера, 30. од вториот милениум п.н.е., 30. од 11 век п.н.е. и прва од 1030-тите п.н.е.

1031 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1031 п.н.е.
MXXX п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 47
Старогрчка ера255 пред 1. олимпијада
Асирски календар3720
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1623
Берберски календар−80
Будистички календар−486
Бурмански календар−1668
Византиски календар4478–4479
Кинески календар己酉(зем. петел)
1666 или 1606
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
1667 или 1607
Коптски календар−1314 – −1313
Етиопски календар−1038 – −1037
Еврејски календар2730–2731
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−974 – −973
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2070–2071
Холоценски календар8970
Ирански календар1652 п.п. – 1651 п.п.
Исламски календар1703 п.х. – 1702 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1303
Мингуо-календар2942 пред Р. Кина
民前2942年
Нанакшахи−2498
Тајландски сончев календар−488 – −487
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
−904 или −1285 или −2057
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
−903 или −1284 или −2056

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4478 и 4479 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3720 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2730 и 2731 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 277 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1030 година се протега во 1606 и 1607, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1666 и 1667 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 487 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1702 и 1701 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...