< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1003 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1003. година пред новата ера, 3. од вториот милениум п.н.е., 3. од 11 век п.н.е. и четвртта од 1000-тите п.н.е.

1004 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1004 п.н.е.
MIII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 74
Старогрчка ера228 пред 1. олимпијада
Асирски календар3747
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1596
Берберски календар−53
Будистички календар−459
Бурмански календар−1641
Византиски календар4505–4506
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
1693 или 1633
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
1694 или 1634
Коптски календар−1287 – −1286
Етиопски календар−1011 – −1010
Еврејски календар2757–2758
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−947 – −946
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2097–2098
Холоценски календар8997
Ирански календар1625 п.п. – 1624 п.п.
Исламски календар1675 п.х. – 1674 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1330
Мингуо-календар2915 пред Р. Кина
民前2915年
Нанакшахи−2471
Тајландски сончев календар−461 – −460
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−877 или −1258 или −2030
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
−876 или −1257 или −2029

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4505 и 4506 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3747 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2757 и 2758 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 250 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1003 година се протега во 1633 и 1634, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1693 и 1694 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 460 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1674 и 1673 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...