< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1076 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1076. година пред новата ера, 76. од вториот милениум п.н.е., 76. од 11 век п.н.е. и седма од 1070-тите п.н.е.

1077 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1077 п.н.е.
MLXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 1
Старогрчка ера301 пред 1. олимпијада
Асирски календар3674
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1669
Берберски календар−126
Будистички календар−532
Бурмански календар−1714
Византиски календар4432–4433
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
1620 или 1560
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
1621 или 1561
Коптски календар−1360 – −1359
Етиопски календар−1084 – −1083
Еврејски календар2684–2685
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1020 – −1019
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2024–2025
Холоценски календар8924
Ирански календар1698 п.п. – 1697 п.п.
Исламски календар1750 п.х. – 1749 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1257
Мингуо-календар2988 пред Р. Кина
民前2988年
Нанакшахи−2544
Тајландски сончев календар−534 – −533
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
−950 или −1331 или −2103
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−949 или −1330 или −2102

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4432 и 4433 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3674 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2684 и 2685 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 323 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1076 година се протега во 1560 и 1561, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1620 и 1621 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 533 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1749 и 1748 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...