< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1017 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1017. година пред новата ера, 17. од вториот милениум п.н.е., 17. од 11 век п.н.е. и осма од 1010-тите п.н.е.

1018 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1018 п.н.е.
MXVII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 60
Старогрчка ера242 пред 1. олимпијада
Асирски календар3733
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1610
Берберски календар−67
Будистички календар−473
Бурмански календар−1655
Византиски календар4491–4492
Кинески календар壬戌(вод. куче)
1679 или 1619
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
1680 или 1620
Коптски календар−1301 – −1300
Етиопски календар−1025 – −1024
Еврејски календар2743–2744
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−961 – −960
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2083–2084
Холоценски календар8983
Ирански календар1639 п.п. – 1638 п.п.
Исламски календар1689 п.х. – 1688 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1316
Мингуо-календар2929 пред Р. Кина
民前2929年
Нанакшахи−2485
Тајландски сончев календар−475 – −474
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−891 или −1272 или −2044
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−890 или −1271 или −2043

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4491 и 4492 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3733 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2743 и 2744 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 264 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1017 година се протега во 1619 и 1620, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1679 и 1680 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 474 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1688 и 1687 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...