< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1086 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1086. година пред новата ера, 86. од вториот милениум п.н.е., 86. од 11 век п.н.е. и седма од 1080-тите п.н.е.

1087 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1087 п.н.е.
MLXXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 103
Старогрчка ера311 пред 1. олимпијада
Асирски календар3664
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1679
Берберски календар−136
Будистички календар−542
Бурмански календар−1724
Византиски календар4422–4423
Кинески календар癸丑(вод. вол)
1610 или 1550
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
1611 или 1551
Коптски календар−1370 – −1369
Етиопски календар−1094 – −1093
Еврејски календар2674–2675
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1030 – −1029
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2014–2015
Холоценски календар8914
Ирански календар1708 п.п. – 1707 п.п.
Исламски календар1760 п.х. – 1759 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1247
Мингуо-календар2998 пред Р. Кина
民前2998年
Нанакшахи−2554
Тајландски сончев календар−544 – −543
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
−960 или −1341 или −2113
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−959 или −1340 или −2112

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4422 и 4423 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3664 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2674 и 2675 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 333 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1086 година се протега во 1550 и 1551, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1610 и 1611 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 543 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1759 и 1758 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...