< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1009 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1009. година пред новата ера, 9. од вториот милениум п.н.е., 9. од 11 век п.н.е. и последна од 1000-тите п.н.е.

1010 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1010 п.н.е.
MIX п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 68
Старогрчка ера234 пред 1. олимпијада
Асирски календар3741
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1602
Берберски календар−59
Будистички календар−465
Бурмански календар−1647
Византиски календар4499–4500
Кинески календар庚午(мет. коњ)
1687 или 1627
    — до —
辛未年 (мет. коза)
1688 или 1628
Коптски календар−1293 – −1292
Етиопски календар−1017 – −1016
Еврејски календар2751–2752
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−953 – −952
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2091–2092
Холоценски календар8991
Ирански календар1631 п.п. – 1630 п.п.
Исламски календар1681 п.х. – 1680 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1324
Мингуо-календар2921 пред Р. Кина
民前2921年
Нанакшахи−2477
Тајландски сончев календар−467 – −466
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−883 или −1264 или −2036
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−882 или −1263 или −2035

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4499 и 4500 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3741 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2751 и 2752 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 256 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1009 година се протега во 1627 и 1628, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1687 и 1688 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 466 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1680 и 1679 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...