< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1070 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1070. година пред новата ера, 70. од вториот милениум п.н.е., 70. од 11 век п.н.е. и прва од 1070-тите п.н.е.

1071 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1071 п.н.е.
MLXX п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 7
Старогрчка ера295 пред 1. олимпијада
Асирски календар3680
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1663
Берберски календар−120
Будистички календар−526
Бурмански календар−1708
Византиски календар4438–4439
Кинески календар己巳(зем. змија)
1626 или 1566
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
1627 или 1567
Коптски календар−1354 – −1353
Етиопски календар−1078 – −1077
Еврејски календар2690–2691
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1014 – −1013
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2030–2031
Холоценски календар8930
Ирански календар1692 п.п. – 1691 п.п.
Исламски календар1744 п.х. – 1743 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1263
Мингуо-календар2982 пред Р. Кина
民前2982年
Нанакшахи−2538
Тајландски сончев календар−528 – −527
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
−944 или −1325 или −2097
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
−943 или −1324 или −2096

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4438 и 4439 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3680 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2690 и 2691 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 317 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1070 година се протега во 1566 и 1567, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1626 и 1627 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 527 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1743 и 1742 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...