< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1041 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1041. година пред новата ера, 41. од вториот милениум п.н.е., 41. од 11 век п.н.е. и втора од 1040-тите п.н.е.

1042 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1042 п.н.е.
MXLI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 36
Старогрчка ера266 пред 1. олимпијада
Асирски календар3709
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1634
Берберски календар−91
Будистички календар−497
Бурмански календар−1679
Византиски календар4467–4468
Кинески календар戊戌(зем. куче)
1655 или 1595
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
1656 или 1596
Коптски календар−1325 – −1324
Етиопски календар−1049 – −1048
Еврејски календар2719–2720
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−985 – −984
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2059–2060
Холоценски календар8959
Ирански календар1663 п.п. – 1662 п.п.
Исламски календар1714 п.х. – 1713 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1292
Мингуо-календар2953 пред Р. Кина
民前2953年
Нанакшахи−2509
Тајландски сончев календар−499 – −498
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−915 или −1296 или −2068
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−914 или −1295 или −2067

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4467 и 4468 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3709 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2719 и 2720 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 288 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1041 година се протега во 1595 и 1596, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1655 и 1656 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 498 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1713 и 1712 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...