< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1025 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1025. година пред новата ера, 25. од вториот милениум п.н.е., 25. од 11 век п.н.е. и шеста од 1020-тите п.н.е.

1026 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1026 п.н.е.
MXXV п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 52
Старогрчка ера250 пред 1. олимпијада
Асирски календар3725
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1618
Берберски календар−75
Будистички календар−481
Бурмански календар−1663
Византиски календар4483–4484
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
1671 или 1611
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
1672 или 1612
Коптски календар−1309 – −1308
Етиопски календар−1033 – −1032
Еврејски календар2735–2736
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−969 – −968
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2075–2076
Холоценски календар8975
Ирански календар1647 п.п. – 1646 п.п.
Исламски календар1698 п.х. – 1697 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1308
Мингуо-календар2937 пред Р. Кина
民前2937年
Нанакшахи−2493
Тајландски сончев календар−483 – −482
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−899 или −1280 или −2052
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−898 или −1279 или −2051

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4483 и 4484 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3725 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2735 и 2736 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 272 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1025 година се протега во 1611 и 1612, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1671 и 1672 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 482 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1697 и 1696 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...