< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1031 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1031. година пред новата ера, 31. од вториот милениум п.н.е., 31. од 11 век п.н.е. и втора од 1030-тите п.н.е.

1032 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1032 п.н.е.
MXXXI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 46
Старогрчка ера256 пред 1. олимпијада
Асирски календар3719
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1624
Берберски календар−81
Будистички календар−487
Бурмански календар−1669
Византиски календар4477–4478
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
1665 или 1605
    — до —
己酉年 (зем. петел)
1666 или 1606
Коптски календар−1315 – −1314
Етиопски календар−1039 – −1038
Еврејски календар2729–2730
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−975 – −974
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2069–2070
Холоценски календар8969
Ирански календар1653 п.п. – 1652 п.п.
Исламски календар1704 п.х. – 1703 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1302
Мингуо-календар2943 пред Р. Кина
民前2943年
Нанакшахи−2499
Тајландски сончев календар−489 – −488
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−905 или −1286 или −2058
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
−904 или −1285 или −2057

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4477 и 4478 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3719 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2729 и 2730 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 278 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1031 година се протега во 1605 и 1606, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1665 и 1666 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 488 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1703 и 1702 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...