< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1002 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1002. година пред новата ера, 2. од вториот милениум п.н.е., 2. од 11 век п.н.е. и трета од 1000-тите п.н.е.

1003 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1003 п.н.е.
MII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 75
Старогрчка ера227 пред 1. олимпијада
Асирски календар3748
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1595
Берберски календар−52
Будистички календар−458
Бурмански календар−1640
Византиски календар4506–4507
Кинески календар丁丑(огн. вол)
1694 или 1634
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
1695 или 1635
Коптски календар−1286 – −1285
Етиопски календар−1010 – −1009
Еврејски календар2758–2759
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−946 – −945
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2098–2099
Холоценски календар8998
Ирански календар1624 п.п. – 1623 п.п.
Исламски календар1674 п.х. – 1673 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1331
Мингуо-календар2914 пред Р. Кина
民前2914年
Нанакшахи−2470
Тајландски сончев календар−460 – −459
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−876 или −1257 или −2029
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−875 или −1256 или −2028

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4506 и 4507 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3748 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2758 и 2759 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 249 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1002 година се протега во 1634 и 1635, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1694 и 1695 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 459 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1673 и 1672 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...