< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1087 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1087. година пред новата ера, 87. од вториот милениум п.н.е., 87. од 11 век п.н.е. и осма од 1080-тите п.н.е.

1088 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1088 п.н.е.
MLXXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 102
Старогрчка ера312 пред 1. олимпијада
Асирски календар3663
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1680
Берберски календар−137
Будистички календар−543
Бурмански календар−1725
Византиски календар4421–4422
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
1609 или 1549
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
1610 или 1550
Коптски календар−1371 – −1370
Етиопски календар−1095 – −1094
Еврејски календар2673–2674
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1031 – −1030
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2013–2014
Холоценски календар8913
Ирански календар1709 п.п. – 1708 п.п.
Исламски календар1761 п.х. – 1760 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1246
Мингуо-календар2999 пред Р. Кина
民前2999年
Нанакшахи−2555
Тајландски сончев календар−545 – −544
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−961 или −1342 или −2114
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−960 или −1341 или −2113

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4421 и 4422 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3663 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2673 и 2674 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 334 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1087 година се протега во 1549 и 1550, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1609 и 1610 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 544 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1760 и 1759 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...