< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1062 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1062. година пред новата ера, 62. од вториот милениум п.н.е., 62. од 11 век п.н.е. и трета од 1060-тите п.н.е.

1063 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1063 п.н.е.
MLXII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 15
Старогрчка ера287 пред 1. олимпијада
Асирски календар3688
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1655
Берберски календар−112
Будистички календар−518
Бурмански календар−1700
Византиски календар4446–4447
Кинески календар丁丑(огн. вол)
1634 или 1574
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
1635 или 1575
Коптски календар−1346 – −1345
Етиопски календар−1070 – −1069
Еврејски календар2698–2699
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1006 – −1005
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2038–2039
Холоценски календар8938
Ирански календар1684 п.п. – 1683 п.п.
Исламски календар1736 п.х. – 1735 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1271
Мингуо-календар2974 пред Р. Кина
民前2974年
Нанакшахи−2530
Тајландски сончев календар−520 – −519
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−936 или −1317 или −2089
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−935 или −1316 или −2088

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4446 и 4447 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3688 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2698 и 2699 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 309 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1062 година се протега во 1574 и 1575, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1634 и 1635 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 519 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1735 и 1734 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...