< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1043 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1043. година пред новата ера, 43. од вториот милениум п.н.е., 43. од 11 век п.н.е. и четвртта од 1040-тите п.н.е.

1044 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1044 п.н.е.
MXLIII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 34
Старогрчка ера268 пред 1. олимпијада
Асирски календар3707
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1636
Берберски календар−93
Будистички календар−499
Бурмански календар−1681
Византиски календар4465–4466
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
1653 или 1593
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
1654 или 1594
Коптски календар−1327 – −1326
Етиопски календар−1051 – −1050
Еврејски календар2717–2718
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−987 – −986
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2057–2058
Холоценски календар8957
Ирански календар1665 п.п. – 1664 п.п.
Исламски календар1716 п.х. – 1715 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1290
Мингуо-календар2955 пред Р. Кина
民前2955年
Нанакшахи−2511
Тајландски сончев календар−501 – −500
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−917 или −1298 или −2070
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
−916 или −1297 или −2069

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4465 и 4466 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3707 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2717 и 2718 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 290 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1043 година се протега во 1593 и 1594, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1653 и 1654 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 500 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1715 и 1714 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...