< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1013 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1013. година пред новата ера, 13. од вториот милениум п.н.е., 13. од 11 век п.н.е. и четвртта од 1010-тите п.н.е.

1014 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1014 п.н.е.
MXIII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 64
Старогрчка ера238 пред 1. олимпијада
Асирски календар3737
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1606
Берберски календар−63
Будистички календар−469
Бурмански календар−1651
Византиски календар4495–4496
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
1683 или 1623
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
1684 или 1624
Коптски календар−1297 – −1296
Етиопски календар−1021 – −1020
Еврејски календар2747–2748
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−957 – −956
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2087–2088
Холоценски календар8987
Ирански календар1635 п.п. – 1634 п.п.
Исламски календар1685 п.х. – 1684 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1320
Мингуо-календар2925 пред Р. Кина
民前2925年
Нанакшахи−2481
Тајландски сончев календар−471 – −470
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
−887 или −1268 или −2040
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
−886 или −1267 или −2039

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4495 и 4496 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3737 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2747 и 2748 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 260 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1013 година се протега во 1623 и 1624, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1683 и 1684 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 470 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1684 и 1683 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...