< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1037 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1037. година пред новата ера, 37. од вториот милениум п.н.е., 37. од 11 век п.н.е. и осма од 1030-тите п.н.е.

1038 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1038 п.н.е.
MXXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 40
Старогрчка ера262 пред 1. олимпијада
Асирски календар3713
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1630
Берберски календар−87
Будистички календар−493
Бурмански календар−1675
Византиски календар4471–4472
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
1659 или 1599
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
1660 или 1600
Коптски календар−1321 – −1320
Етиопски календар−1045 – −1044
Еврејски календар2723–2724
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−981 – −980
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2063–2064
Холоценски календар8963
Ирански календар1659 п.п. – 1658 п.п.
Исламски календар1710 п.х. – 1709 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1296
Мингуо-календар2949 пред Р. Кина
民前2949年
Нанакшахи−2505
Тајландски сончев календар−495 – −494
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
−911 или −1292 или −2064
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
−910 или −1291 или −2063

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4471 и 4472 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3713 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2723 и 2724 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 284 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1037 година се протега во 1599 и 1600, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1659 и 1660 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 494 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1709 и 1708 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...