< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1026 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1026. година пред новата ера, 26. од вториот милениум п.н.е., 26. од 11 век п.н.е. и седма од 1020-тите п.н.е.

1027 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1027 п.н.е.
MXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 51
Старогрчка ера251 пред 1. олимпијада
Асирски календар3724
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1619
Берберски календар−76
Будистички календар−482
Бурмански календар−1664
Византиски календар4482–4483
Кинески календар癸丑(вод. вол)
1670 или 1610
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
1671 или 1611
Коптски календар−1310 – −1309
Етиопски календар−1034 – −1033
Еврејски календар2734–2735
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−970 – −969
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2074–2075
Холоценски календар8974
Ирански календар1648 п.п. – 1647 п.п.
Исламски календар1699 п.х. – 1698 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1307
Мингуо-календар2938 пред Р. Кина
民前2938年
Нанакшахи−2494
Тајландски сончев календар−484 – −483
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
−900 или −1281 или −2053
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−899 или −1280 или −2052

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4482 и 4483 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3724 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2734 и 2735 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 273 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1026 година се протега во 1610 и 1611, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1670 и 1671 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 483 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1698 и 1697 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...