< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1072 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1072. година пред новата ера, 72. од вториот милениум п.н.е., 72. од 11 век п.н.е. и трета од 1070-тите п.н.е.

1073 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1073 п.н.е.
MLXXII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 5
Старогрчка ера297 пред 1. олимпијада
Асирски календар3678
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1665
Берберски календар−122
Будистички календар−528
Бурмански календар−1710
Византиски календар4436–4437
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
1624 или 1564
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
1625 или 1565
Коптски календар−1356 – −1355
Етиопски календар−1080 – −1079
Еврејски календар2688–2689
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1016 – −1015
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2028–2029
Холоценски календар8928
Ирански календар1694 п.п. – 1693 п.п.
Исламски календар1746 п.х. – 1745 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1261
Мингуо-календар2984 пред Р. Кина
民前2984年
Нанакшахи−2540
Тајландски сончев календар−530 – −529
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
−946 или −1327 или −2099
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
−945 или −1326 или −2098

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4436 и 4437 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3678 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2688 и 2689 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 319 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1072 година се протега во 1564 и 1565, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1624 и 1625 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 529 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1745 и 1744 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...