< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1064 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1064. година пред новата ера, 64. од вториот милениум п.н.е., 64. од 11 век п.н.е. и петта од 1060-тите п.н.е.

1065 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1065 п.н.е.
MLXIV п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 13
Старогрчка ера289 пред 1. олимпијада
Асирски календар3686
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1657
Берберски календар−114
Будистички календар−520
Бурмански календар−1702
Византиски календар4444–4445
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
1632 или 1572
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
1633 или 1573
Коптски календар−1348 – −1347
Етиопски календар−1072 – −1071
Еврејски календар2696–2697
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1008 – −1007
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2036–2037
Холоценски календар8936
Ирански календар1686 п.п. – 1685 п.п.
Исламски календар1738 п.х. – 1737 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1269
Мингуо-календар2976 пред Р. Кина
民前2976年
Нанакшахи−2532
Тајландски сончев календар−522 – −521
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−938 или −1319 или −2091
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−937 или −1318 или −2090

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4444 и 4445 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3686 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2696 и 2697 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 311 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1064 година се протега во 1572 и 1573, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1632 и 1633 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 521 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1737 и 1736 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...