< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1010 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1010. година пред новата ера, 10. од вториот милениум п.н.е., 10. од 11 век п.н.е. и прва од 1010-тите п.н.е.

1011 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1011 п.н.е.
MX п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 67
Старогрчка ера235 пред 1. олимпијада
Асирски календар3740
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1603
Берберски календар−60
Будистички календар−466
Бурмански календар−1648
Византиски календар4498–4499
Кинески календар己巳(зем. змија)
1686 или 1626
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
1687 или 1627
Коптски календар−1294 – −1293
Етиопски календар−1018 – −1017
Еврејски календар2750–2751
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−954 – −953
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2090–2091
Холоценски календар8990
Ирански календар1632 п.п. – 1631 п.п.
Исламски календар1682 п.х. – 1681 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1323
Мингуо-календар2922 пред Р. Кина
民前2922年
Нанакшахи−2478
Тајландски сончев календар−468 – −467
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
−884 или −1265 или −2037
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
−883 или −1264 или −2036

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4498 и 4499 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3740 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2750 и 2751 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 257 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1010 година се протега во 1626 и 1627, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1686 и 1687 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 467 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1681 и 1680 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...