< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1028 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1028. година пред новата ера, 28. од вториот милениум п.н.е., 28. од 11 век п.н.е. и деветта од 1020-тите п.н.е.

1029 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1029 п.н.е.
MXXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 49
Старогрчка ера253 пред 1. олимпијада
Асирски календар3722
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1621
Берберски календар−78
Будистички календар−484
Бурмански календар−1666
Византиски календар4480–4481
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
1668 или 1608
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
1669 или 1609
Коптски календар−1312 – −1311
Етиопски календар−1036 – −1035
Еврејски календар2732–2733
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−972 – −971
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2072–2073
Холоценски календар8972
Ирански календар1650 п.п. – 1649 п.п.
Исламски календар1701 п.х. – 1700 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1305
Мингуо-календар2940 пред Р. Кина
民前2940年
Нанакшахи−2496
Тајландски сончев календар−486 – −485
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−902 или −1283 или −2055
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−901 или −1282 или −2054

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4480 и 4481 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3722 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2732 и 2733 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 275 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1028 година се протега во 1608 и 1609, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1668 и 1669 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 485 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1700 и 1699 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...