< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1035 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1035. година пред новата ера, 35. од вториот милениум п.н.е., 35. од 11 век п.н.е. и шеста од 1030-тите п.н.е.

1036 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1036 п.н.е.
MXXXV п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 42
Старогрчка ера260 пред 1. олимпијада
Асирски календар3715
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1628
Берберски календар−85
Будистички календар−491
Бурмански календар−1673
Византиски календар4473–4474
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
1661 или 1601
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
1662 или 1602
Коптски календар−1319 – −1318
Етиопски календар−1043 – −1042
Еврејски календар2725–2726
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−979 – −978
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2065–2066
Холоценски календар8965
Ирански календар1657 п.п. – 1656 п.п.
Исламски календар1708 п.х. – 1707 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1298
Мингуо-календар2947 пред Р. Кина
民前2947年
Нанакшахи−2503
Тајландски сончев календар−493 – −492
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−909 или −1290 или −2062
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−908 или −1289 или −2061

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4473 и 4474 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3715 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2725 и 2726 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 282 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1035 година се протега во 1601 и 1602, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1661 и 1662 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 492 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1707 и 1706 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...