< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1085 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1085. година пред новата ера, 85. од вториот милениум п.н.е., 85. од 11 век п.н.е. и шеста од 1080-тите п.н.е.

1086 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1086 п.н.е.
MLXXXV п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 104
Старогрчка ера310 пред 1. олимпијада
Асирски календар3665
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1678
Берберски календар−135
Будистички календар−541
Бурмански календар−1723
Византиски календар4423–4424
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
1611 или 1551
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
1612 или 1552
Коптски календар−1369 – −1368
Етиопски календар−1093 – −1092
Еврејски календар2675–2676
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1029 – −1028
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2015–2016
Холоценски календар8915
Ирански календар1707 п.п. – 1706 п.п.
Исламски календар1759 п.х. – 1758 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1248
Мингуо-календар2997 пред Р. Кина
民前2997年
Нанакшахи−2553
Тајландски сончев календар−543 – −542
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−959 или −1340 или −2112
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−958 или −1339 или −2111

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4423 и 4424 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3665 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2675 и 2676 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 332 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1085 година се протега во 1551 и 1552, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1611 и 1612 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 542 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1758 и 1757 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...