< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1073 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1073. година пред новата ера, 73. од вториот милениум п.н.е., 73. од 11 век п.н.е. и четвртта од 1070-тите п.н.е.

1074 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1074 п.н.е.
MLXXIII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 4
Старогрчка ера298 пред 1. олимпијада
Асирски календар3677
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1666
Берберски календар−123
Будистички календар−529
Бурмански календар−1711
Византиски календар4435–4436
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
1623 или 1563
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
1624 или 1564
Коптски календар−1357 – −1356
Етиопски календар−1081 – −1080
Еврејски календар2687–2688
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1017 – −1016
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2027–2028
Холоценски календар8927
Ирански календар1695 п.п. – 1694 п.п.
Исламски календар1747 п.х. – 1746 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1260
Мингуо-календар2985 пред Р. Кина
民前2985年
Нанакшахи−2541
Тајландски сончев календар−531 – −530
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
−947 или −1328 или −2100
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
−946 или −1327 или −2099

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4435 и 4436 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3677 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2687 и 2688 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 320 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1073 година се протега во 1563 и 1564, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1623 и 1624 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 530 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1746 и 1745 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...