< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1094 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1094. година пред новата ера, 94. од вториот милениум п.н.е., 94. од 11 век п.н.е. и петта од 1090-тите п.н.е.

1095 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1095 п.н.е.
MXCIV п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 95
Старогрчка ера319 пред 1. олимпијада
Асирски календар3656
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1687
Берберски календар−144
Будистички календар−550
Бурмански календар−1732
Византиски календар4414–4415
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
1602 или 1542
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
1603 или 1543
Коптски календар−1378 – −1377
Етиопски календар−1102 – −1101
Еврејски календар2666–2667
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1038 – −1037
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2006–2007
Холоценски календар8906
Ирански календар1716 п.п. – 1715 п.п.
Исламски календар1769 п.х. – 1768 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1239
Мингуо-календар3006 пред Р. Кина
民前3006年
Нанакшахи−2562
Тајландски сончев календар−552 – −551
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−968 или −1349 или −2121
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−967 или −1348 или −2120

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4414 и 4415 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3656 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2666 и 2667 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 341 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1094 година се протега во 1542 и 1543, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1602 и 1603 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 551 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1768 и 1767 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...