< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1060 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1060. година пред новата ера, 60. од вториот милениум п.н.е., 60. од 11 век п.н.е. и прва од 1060-тите п.н.е.

1061 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1061 п.н.е.
MLX п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 17
Старогрчка ера285 пред 1. олимпијада
Асирски календар3690
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1653
Берберски календар−110
Будистички календар−516
Бурмански календар−1698
Византиски календар4448–4449
Кинески календар己卯(зем. зајак)
1636 или 1576
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
1637 или 1577
Коптски календар−1344 – −1343
Етиопски календар−1068 – −1067
Еврејски календар2700–2701
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1004 – −1003
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2040–2041
Холоценски календар8940
Ирански календар1682 п.п. – 1681 п.п.
Исламски календар1734 п.х. – 1733 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1273
Мингуо-календар2972 пред Р. Кина
民前2972年
Нанакшахи−2528
Тајландски сончев календар−518 – −517
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−934 или −1315 или −2087
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−933 или −1314 или −2086

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4448 и 4449 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3690 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2700 и 2701 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 307 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1060 година се протега во 1576 и 1577, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1636 и 1637 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 517 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1733 и 1732 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...