< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1091 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1091. година пред новата ера, 91. од вториот милениум п.н.е., 91. од 11 век п.н.е. и втора од 1090-тите п.н.е.

1092 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1092 п.н.е.
MXCI п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 98
Старогрчка ера316 пред 1. олимпијада
Асирски календар3659
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1684
Берберски календар−141
Будистички календар−547
Бурмански календар−1729
Византиски календар4417–4418
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
1605 или 1545
    — до —
己酉年 (зем. петел)
1606 или 1546
Коптски календар−1375 – −1374
Етиопски календар−1099 – −1098
Еврејски календар2669–2670
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1035 – −1034
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2009–2010
Холоценски календар8909
Ирански календар1713 п.п. – 1712 п.п.
Исламски календар1766 п.х. – 1765 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1242
Мингуо-календар3003 пред Р. Кина
民前3003年
Нанакшахи−2559
Тајландски сончев календар−549 – −548
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−965 или −1346 или −2118
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
−964 или −1345 или −2117

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4417 и 4418 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3659 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2669 и 2670 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 338 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1091 година се протега во 1545 и 1546, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1605 и 1606 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 548 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1765 и 1764 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...