< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1082 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1082. година пред новата ера, 82. од вториот милениум п.н.е., 82. од 11 век п.н.е. и трета од 1080-тите п.н.е.

1083 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1083 п.н.е.
MLXXXII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 107
Старогрчка ера307 пред 1. олимпијада
Асирски календар3668
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1675
Берберски календар−132
Будистички календар−538
Бурмански календар−1720
Византиски календар4426–4427
Кинески календар丁巳(огн. змија)
1614 или 1554
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
1615 или 1555
Коптски календар−1366 – −1365
Етиопски календар−1090 – −1089
Еврејски календар2678–2679
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1026 – −1025
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2018–2019
Холоценски календар8918
Ирански календар1704 п.п. – 1703 п.п.
Исламски календар1756 п.х. – 1755 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1251
Мингуо-календар2994 пред Р. Кина
民前2994年
Нанакшахи−2550
Тајландски сончев календар−540 – −539
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
−956 или −1337 или −2109
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
−955 или −1336 или −2108

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4426 и 4427 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3668 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2678 и 2679 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 329 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1082 година се протега во 1554 и 1555, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1614 и 1615 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 539 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1755 и 1754 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...