< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1056 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1056. година пред новата ера, 56. од вториот милениум п.н.е., 56. од 11 век п.н.е. и седма од 1050-тите п.н.е.

1057 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1057 п.н.е.
MLVI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 21
Старогрчка ера281 пред 1. олимпијада
Асирски календар3694
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1649
Берберски календар−106
Будистички календар−512
Бурмански календар−1694
Византиски календар4452–4453
Кинески календар癸未(вод. коза)
1640 или 1580
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
1641 или 1581
Коптски календар−1340 – −1339
Етиопски календар−1064 – −1063
Еврејски календар2704–2705
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1000 – −999
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2044–2045
Холоценски календар8944
Ирански календар1678 п.п. – 1677 п.п.
Исламски календар1730 п.х. – 1729 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1277
Мингуо-календар2968 пред Р. Кина
民前2968年
Нанакшахи−2524
Тајландски сончев календар−514 – −513
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
−930 или −1311 или −2083
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−929 или −1310 или −2082

Други календари Уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4452 и 4453 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3694 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2704 и 2705 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 303 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1056 година се протега во 1580 и 1581, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1640 и 1641 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 513 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1729 и 1728 исламска година пред хиџра.

Настани Уреди

  • ...

Личности Уреди

  • ...

Откритија Уреди

  • ...