< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1023 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1023. година пред новата ера, 23. од вториот милениум п.н.е., 23. од 11 век п.н.е. и четвртта од 1020-тите п.н.е.

1024 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1024 п.н.е.
MXXIII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 54
Старогрчка ера248 пред 1. олимпијада
Асирски календар3727
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1616
Берберски календар−73
Будистички календар−479
Бурмански календар−1661
Византиски календар4485–4486
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
1673 или 1613
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
1674 или 1614
Коптски календар−1307 – −1306
Етиопски календар−1031 – −1030
Еврејски календар2737–2738
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−967 – −966
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2077–2078
Холоценски календар8977
Ирански календар1645 п.п. – 1644 п.п.
Исламски календар1696 п.х. – 1694 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1310
Мингуо-календар2935 пред Р. Кина
民前2935年
Нанакшахи−2491
Тајландски сончев календар−481 – −480
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−897 или −1278 или −2050
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−896 или −1277 или −2049

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4485 и 4486 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3727 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2737 и 2738 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 270 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1023 година се протега во 1613 и 1614, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1673 и 1674 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 480 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1695 и 1693 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...