< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1092 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1092. година пред новата ера, 92. од вториот милениум п.н.е., 92. од 11 век п.н.е. и трета од 1090-тите п.н.е.

1093 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1093 п.н.е.
MXCII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 97
Старогрчка ера317 пред 1. олимпијада
Асирски календар3658
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1685
Берберски календар−142
Будистички календар−548
Бурмански календар−1730
Византиски календар4416–4417
Кинески календар丁未(огн. коза)
1604 или 1544
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
1605 или 1545
Коптски календар−1376 – −1375
Етиопски календар−1100 – −1099
Еврејски календар2668–2669
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1036 – −1035
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2008–2009
Холоценски календар8908
Ирански календар1714 п.п. – 1713 п.п.
Исламски календар1767 п.х. – 1766 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1241
Мингуо-календар3004 пред Р. Кина
民前3004年
Нанакшахи−2560
Тајландски сончев календар−550 – −549
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
−966 или −1347 или −2119
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−965 или −1346 или −2118

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4416 и 4417 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3658 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2668 и 2669 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 339 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1092 година се протега во 1544 и 1545, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1604 и 1605 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 549 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1766 и 1765 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...