< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1015 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1015. година пред новата ера, 15. од вториот милениум п.н.е., 15. од 11 век п.н.е. и шеста од 1010-тите п.н.е.

1016 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1016 п.н.е.
MXV п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 62
Старогрчка ера240 пред 1. олимпијада
Асирски календар3735
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1608
Берберски календар−65
Будистички календар−471
Бурмански календар−1653
Византиски календар4493–4494
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
1681 или 1621
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
1682 или 1622
Коптски календар−1299 – −1298
Етиопски календар−1023 – −1022
Еврејски календар2745–2746
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−959 – −958
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2085–2086
Холоценски календар8985
Ирански календар1637 п.п. – 1636 п.п.
Исламски календар1687 п.х. – 1686 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1318
Мингуо-календар2927 пред Р. Кина
民前2927年
Нанакшахи−2483
Тајландски сончев календар−473 – −472
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−889 или −1270 или −2042
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
−888 или −1269 или −2041

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4493 и 4494 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3735 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2745 и 2746 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 262 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1015 година се протега во 1621 и 1622, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1681 и 1682 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 472 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1686 и 1685 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...