< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1018 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1018. година пред новата ера, 18. од вториот милениум п.н.е., 18. од 11 век п.н.е. и деветта од 1010-тите п.н.е.

1019 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1019 п.н.е.
MXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 59
Старогрчка ера243 пред 1. олимпијада
Асирски календар3732
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1611
Берберски календар−68
Будистички календар−474
Бурмански календар−1656
Византиски календар4490–4491
Кинески календар辛酉(мет. петел)
1678 или 1618
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
1679 или 1619
Коптски календар−1302 – −1301
Етиопски календар−1026 – −1025
Еврејски календар2742–2743
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−962 – −961
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2082–2083
Холоценски календар8982
Ирански календар1640 п.п. – 1639 п.п.
Исламски календар1690 п.х. – 1689 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1315
Мингуо-календар2930 пред Р. Кина
民前2930年
Нанакшахи−2486
Тајландски сончев календар−476 – −475
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
−892 или −1273 или −2045
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
−891 или −1272 или −2044

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4490 и 4491 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3732 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2742 и 2743 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 265 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1018 година се протега во 1618 и 1619, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1678 и 1679 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 475 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1689 и 1688 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...