< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1014 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1014. година пред новата ера, 14. од вториот милениум п.н.е., 14. од 11 век п.н.е. и петта од 1010-тите п.н.е.

1015 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1015 п.н.е.
MXIV п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 63
Старогрчка ера239 пред 1. олимпијада
Асирски календар3736
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1607
Берберски календар−64
Будистички календар−470
Бурмански календар−1652
Византиски календар4494–4495
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
1682 или 1622
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
1683 или 1623
Коптски календар−1298 – −1297
Етиопски календар−1022 – −1021
Еврејски календар2746–2747
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−958 – −957
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2086–2087
Холоценски календар8986
Ирански календар1636 п.п. – 1635 п.п.
Исламски календар1686 п.х. – 1685 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1319
Мингуо-календар2926 пред Р. Кина
民前2926年
Нанакшахи−2482
Тајландски сончев календар−472 – −471
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
−888 или −1269 или −2041
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
−887 или −1268 или −2040

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4494 и 4495 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3736 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2746 и 2747 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 261 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1014 година се протега во 1622 и 1623, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1682 и 1683 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 471 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1685 и 1684 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...