< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1021 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1021. година пред новата ера, 21. од вториот милениум п.н.е., 21. од 11 век п.н.е. и втора од 1020-тите п.н.е.

1022 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1022 п.н.е.
MXXI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 56
Старогрчка ера246 пред 1. олимпијада
Асирски календар3729
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1614
Берберски календар−71
Будистички календар−477
Бурмански календар−1659
Византиски календар4487–4488
Кинески календар戊午(зем. коњ)
1675 или 1615
    — до —
己未年 (зем. коза)
1676 или 1616
Коптски календар−1305 – −1304
Етиопски календар−1029 – −1028
Еврејски календар2739–2740
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−965 – −964
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2079–2080
Холоценски календар8979
Ирански календар1643 п.п. – 1642 п.п.
Исламски календар1693 п.х. – 1692 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1312
Мингуо-календар2933 пред Р. Кина
民前2933年
Нанакшахи−2489
Тајландски сончев календар−479 – −478
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
−895 или −1276 или −2048
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
−894 или −1275 или −2047

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4487 и 4488 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3729 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2739 и 2740 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 268 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1021 година се протега во 1615 и 1616, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1675 и 1676 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 478 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1692 и 1691 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...