< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1052 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1052. година пред новата ера, 52. од вториот милениум п.н.е., 52. од 11 век п.н.е. и трета од 1050-тите п.н.е.

1053 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1053 п.н.е.
MLII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 25
Старогрчка ера277 пред 1. олимпијада
Асирски календар3698
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1645
Берберски календар−102
Будистички календар−508
Бурмански календар−1690
Византиски календар4456–4457
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
1644 или 1584
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
1645 или 1585
Коптски календар−1336 – −1335
Етиопски календар−1060 – −1059
Еврејски календар2708–2709
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−996 – −995
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2048–2049
Холоценски календар8948
Ирански календар1674 п.п. – 1673 п.п.
Исламски календар1725 п.х. – 1724 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1281
Мингуо-календар2964 пред Р. Кина
民前2964年
Нанакшахи−2520
Тајландски сончев календар−510 – −509
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
−926 или −1307 или −2079
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−925 или −1306 или −2078

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4456 и 4457 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3698 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2708 и 2709 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 299 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1052 година се протега во 1584 и 1585, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1644 и 1645 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 509 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1724 и 1723 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...