< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1100 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1100. година пред новата ера, 100. од вториот милениум п.н.е., последна од 101 век п.н.е. и прва од 10100-тите п.н.е.

1101 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1101 п.н.е.
MC п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 89
Старогрчка ера325 пред 1. олимпијада
Асирски календар3650
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1693
Берберски календар−150
Будистички календар−556
Бурмански календар−1738
Византиски календар4408–4409
Кинески календар己亥(зем. свиња)
1596 или 1536
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
1597 или 1537
Коптски календар−1384 – −1383
Етиопски календар−1108 – −1107
Еврејски календар2660–2661
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1044 – −1043
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2000–2001
Холоценски календар8900
Ирански календар1722 п.п. – 1721 п.п.
Исламски календар1775 п.х. – 1774 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1233
Мингуо-календар3012 пред Р. Кина
民前3012年
Нанакшахи−2568
Тајландски сончев календар−558 – −557
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
−974 или −1355 или −2127
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−973 или −1354 или −2126

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4408 и 4409 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3650 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2660 и 2661 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 347 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1100 година се протега во 1536 и 1537, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1596 и 1597 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 557 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1774 и 1773 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...