< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1053 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1053. година пред новата ера, 53. од вториот милениум п.н.е., 53. од 11 век п.н.е. и четвртта од 1050-тите п.н.е.

1054 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1054 п.н.е.
MLIII п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 24
Старогрчка ера278 пред 1. олимпијада
Асирски календар3697
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1646
Берберски календар−103
Будистички календар−509
Бурмански календар−1691
Византиски календар4455–4456
Кинески календар丙戌(огн. куче)
1643 или 1583
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
1644 или 1584
Коптски календар−1337 – −1336
Етиопски календар−1061 – −1060
Еврејски календар2707–2708
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−997 – −996
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2047–2048
Холоценски календар8947
Ирански календар1675 п.п. – 1674 п.п.
Исламски календар1726 п.х. – 1725 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1280
Мингуо-календар2965 пред Р. Кина
民前2965年
Нанакшахи−2521
Тајландски сончев календар−511 – −510
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
−927 или −1308 или −2080
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
−926 или −1307 или −2079

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4455 и 4456 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3697 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2707 и 2708 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 300 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1053 година се протега во 1583 и 1584, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1643 и 1644 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 510 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1725 и 1724 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...