< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1059 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1059. година пред новата ера, 59. од вториот милениум п.н.е., 59. од 11 век п.н.е. и последна од 1050-тите п.н.е.

1060 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1060 п.н.е.
MLIX п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 18
Старогрчка ера284 пред 1. олимпијада
Асирски календар3691
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1652
Берберски календар−109
Будистички календар−515
Бурмански календар−1697
Византиски календар4449–4450
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
1637 или 1577
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
1638 или 1578
Коптски календар−1343 – −1342
Етиопски календар−1067 – −1066
Еврејски календар2701–2702
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1003 – −1002
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2041–2042
Холоценски календар8941
Ирански календар1681 п.п. – 1680 п.п.
Исламски календар1733 п.х. – 1732 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1274
Мингуо-календар2971 пред Р. Кина
民前2971年
Нанакшахи−2527
Тајландски сончев календар−517 – −516
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
−933 или −1314 или −2086
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
−932 или −1313 или −2085

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4449 и 4450 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3691 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2701 и 2702 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 306 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1059 година се протега во 1577 и 1578, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1637 и 1638 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 516 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1732 и 1731 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...