< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1093 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1093. година пред новата ера, 93. од вториот милениум п.н.е., 93. од 11 век п.н.е. и четвртта од 1090-тите п.н.е.

1094 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1094 п.н.е.
MXCIII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 96
Старогрчка ера318 пред 1. олимпијада
Асирски календар3657
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1686
Берберски календар−143
Будистички календар−549
Бурмански календар−1731
Византиски календар4415–4416
Кинески календар丙午(огн. коњ)
1603 или 1543
    — до —
丁未年 (огн. коза)
1604 или 1544
Коптски календар−1377 – −1376
Етиопски календар−1101 – −1100
Еврејски календар2667–2668
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1037 – −1036
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2007–2008
Холоценски календар8907
Ирански календар1715 п.п. – 1714 п.п.
Исламски календар1768 п.х. – 1767 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1240
Мингуо-календар3005 пред Р. Кина
民前3005年
Нанакшахи−2561
Тајландски сончев календар−551 – −550
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
−967 или −1348 или −2120
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
−966 или −1347 или −2119

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4415 и 4416 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3657 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2667 и 2668 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 340 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1093 година се протега во 1543 и 1544, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1603 и 1604 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 550 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1767 и 1766 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...