< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1066 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1066. година пред новата ера, 66. од вториот милениум п.н.е., 66. од 11 век п.н.е. и седма од 1060-тите п.н.е.

1067 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1067 п.н.е.
MLXVI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 11
Старогрчка ера291 пред 1. олимпијада
Асирски календар3684
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1659
Берберски календар−116
Будистички календар−522
Бурмански календар−1704
Византиски календар4442–4443
Кинески календар癸酉(вод. петел)
1630 или 1570
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
1631 или 1571
Коптски календар−1350 – −1349
Етиопски календар−1074 – −1073
Еврејски календар2694–2695
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1010 – −1009
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2034–2035
Холоценски календар8934
Ирански календар1688 п.п. – 1687 п.п.
Исламски календар1740 п.х. – 1739 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1267
Мингуо-календар2978 пред Р. Кина
民前2978年
Нанакшахи−2534
Тајландски сончев календар−524 – −523
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
−940 или −1321 или −2093
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
−939 или −1320 или −2092

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4442 и 4443 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3684 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2694 и 2695 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 313 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1066 година се протега во 1570 и 1571, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1630 и 1631 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 523 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1739 и 1738 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...