< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1075 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1075. година пред новата ера, 75. од вториот милениум п.н.е., 75. од 11 век п.н.е. и шеста од 1070-тите п.н.е.

1076 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1076 п.н.е.
MLXXV п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 2
Старогрчка ера300 пред 1. олимпијада
Асирски календар3675
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1668
Берберски календар−125
Будистички календар−531
Бурмански календар−1713
Византиски календар4433–4434
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
1621 или 1561
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
1622 или 1562
Коптски календар−1359 – −1358
Етиопски календар−1083 – −1082
Еврејски календар2685–2686
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1019 – −1018
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2025–2026
Холоценски календар8925
Ирански календар1697 п.п. – 1696 п.п.
Исламски календар1749 п.х. – 1748 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1258
Мингуо-календар2987 пред Р. Кина
民前2987年
Нанакшахи−2543
Тајландски сончев календар−533 – −532
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−949 или −1330 или −2102
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
−948 или −1329 или −2101

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4433 и 4434 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3675 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2685 и 2686 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 322 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1075 година се протега во 1561 и 1562, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1621 и 1622 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 532 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1748 и 1747 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...