< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1096 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1096. година пред новата ера, 96. од вториот милениум п.н.е., 96. од 11 век п.н.е. и седма од 1090-тите п.н.е.

1097 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1097 п.н.е.
MXCVI п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 93
Старогрчка ера321 пред 1. олимпијада
Асирски календар3654
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1689
Берберски календар−146
Будистички календар−552
Бурмански календар−1734
Византиски календар4412–4413
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
1600 или 1540
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
1601 или 1541
Коптски календар−1380 – −1379
Етиопски календар−1104 – −1103
Еврејски календар2664–2665
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1040 – −1039
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2004–2005
Холоценски календар8904
Ирански календар1718 п.п. – 1717 п.п.
Исламски календар1771 п.х. – 1770 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1237
Мингуо-календар3008 пред Р. Кина
民前3008年
Нанакшахи−2564
Тајландски сончев календар−554 – −553
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
−970 или −1351 или −2123
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−969 или −1350 или −2122

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4412 и 4413 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3654 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2664 и 2665 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 343 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1096 година се протега во 1540 и 1541, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1600 и 1601 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 553 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1770 и 1769 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...